Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

OFFICIAL RESULTS

Falun (SWE) 16.03.2018

Stage World Cup - Ladies' SP F Final OFFICIAL RESULTS

Race codex : 2243
Valid for FIS Points : NO



TD FIS VILJANMAA ANNMARI NORTON MIKE FIN CAN
 
Show more info»

Competitors

Display filter form
Rank Bib FIS Code Name Year Nation
 1  1  3505405 FALK Hanna  1989  SWE 
 2  6  3505809 SUNDLING Jonna  1994  SWE 
 3  5  1303777 BJOERGEN Marit  1980  NOR 
 4  8  3505828 DYVIK Anna  1994  SWE 
 5  28  3425355 SLIND Silje Oeyre  1988  NOR 
 6  16  3535304 CALDWELL Sophie  1990  USA 
 7  2  3535410 DIGGINS Jessica  1991  USA 
 8  11  3425365 FALLA Maiken Caspersen  1990  NOR 
 9  4  3535320 BJORNSEN Sadie  1989  USA 
 10  22  3505090 INGEMARSDOTTER Ida  1985  SWE 
 11  15  3205176 RINGWALD Sandra  1990  GER 
 12  25  3565062 LAMPIC Anamarija  1995  SLO 
 13  12  3505217 KALLA Charlotte  1987  SWE 
 14  17  3425410 OESTBERG Ingvild Flugstad  1990  NOR 
 15  18  1365857 RANDALL Kikkan  1982  USA 
 16  24  3185168 NISKANEN Kerttu  1988  FIN 
 17  9  3425183 JACOBSEN Astrid Uhrenholdt  1987  NOR 
 18  23  3486239 BELORUKOVA Yulia  1995  RUS 
 19  26  3505800 DAHLQVIST Maja  1994  SWE 
 20  27  3505449 SOEMSKAR Linn  1989  SWE 
 21  7  3426201 WENG Tiril Udnes  1996  NOR 
 22  14  3425397 HARSEM Kathrine Rolsted  1989  NOR 
 23  19  3505591 NORDSTROEM Maria  1991  SWE 
 24  20  3515221 FAEHNDRICH Nadine  1995  SUI 
 25  30  3425499 WENG Heidi  1991  NOR 
 26  10  3485202 MATVEEVA Natalia  1986  RUS 
 27  13  3205403 CARL Victoria  1995  GER 
 28  21  3515087 VAN DER GRAAFF Laurien  1987  SUI 
 29  29  3295000 BROCARD Elisa  1984  ITA 
 30  31  3295167 VUERICH Gaia  1991  ITA 
 31  32  3565002 FABJAN Vesna  1985  SLO 
 32  33  3565034 CEBASEK Alenka  1989  SLO 
 33  34  3425421 HAGA Ragnhild  1991  NOR 
 34  35  1293107 BOEHLER Stefanie  1981  GER 
 35  36  3506079 LUNDGREN Moa  1998  SWE 
 36  37  3535124 SARGENT Ida  1988  USA 
 37  38  3425703 SLIND Kari Oeyre  1991  NOR 
 38  39  3505445 OEBERG Jennie  1989  SWE 
 39  40  1255665 SAARINEN Aino-Kaisa  1979  FIN 
 40  41  3105095 NISHIKAWA Emily  1989  CAN 
 41  42  3055108 UNTERWEGER Lisa  1995  AUT 
 42  43  3205407 FINK Pia  1995  GER 
 43  44  3185256 PARMAKOSKI Krista  1990  FIN 
 44  45  3486548 ISTOMINA Mariya  1997  RUS 
 45  46  3505675 SETTLIN Evelina  1992  SWE 
 46  47  3435014 JASKOWIEC Sylwia  1986  POL 
 46  48  3505990 ANDERSSON Ebba  1997  SWE 
 48  49  3105146 BEATTY Dahria  1994  CAN 
 49  50  3535316 BRENNAN Rosie  1988  USA 
 50  51  3295193 LAURENT Greta  1992  ITA 
 51  52  3506105 HAGSTROEM Johanna  1998  SWE 
 52  53  3055067 STADLOBER Teresa  1993  AUT 
 53  54  3505183 HAAG Anna  1986  SWE 
 54  55  3185579 MATINTALO Johanna  1996  FIN 
 55  56  3185137 KYLLOENEN Anne  1987  FIN 
 56  57  3185114 MONONEN Laura  1984  FIN 
 57  58  3195010 THOMAS HUGUE Coraline  1984  FRA 
 58  59  3185343 SAAPUNKI Susanna  1992  FIN 
 59  60  3515184 VON SIEBENTHAL Nathalie  1993  SUI 
 60  61  3105190 BROWNE Cendrine  1993  CAN 
 61  62  3565005 VISNAR Katja  1984  SLO 
 62  63  1274580 ISHIDA Masako  1980  JPN 
 63  64  3535385 PATTERSON Caitlin  1990  USA 
 64  65  3486289 NEKRASOVA Polina  1998  RUS 
 65  66  3485862 ZHAMBALOVA Alisa  1994  RUS 
 66  67  3535261 STEPHEN Elizabeth  1987  USA 
 67  68  3485890 SEDOVA Anastasia  1995  RUS 
 68  69  3205460 HENNIG Katharina  1996  GER 
 69  70  3535636 MILLER Kaitlynn  1991  USA 
 70  71  3505750 MODIG Lovisa  1993  SWE 
 71  72  3105029 KOCHER Zina  1982  CAN 
 72  73  3486471 ZHEREBYATEVA Anna  1997  RUS 
 73  74  3486213 DURKINA Lidia  1997  RUS 
 74  75  3305240 KODAMA Miki  1996  JPN 
 75  76  3535448 FRANKOWSKI Rosie  1991  USA 
 
 
Sanctions
 3486010  NEPRYAEVA Natalia  RUS
   Disqualification for 2nd Written reprimand, ICR 325.4.2.9 False start, ICR 352.2.3 DSQ for 2nd yellow card (and ICR 352.4.2 DSQ substituted with 3min time penalty)