Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

OFFICIAL RESULTS

PyeongChang (KOR) 21.02.2018

Olympic Winter Games - Ladies' Team Sprint F OFFICIAL RESULTS

Race codex : 2161
Valid for FIS Points : NO



TD FIS PRYKAERI JUSSI ROSA ANNA FIN ITA
 
Show more info»

Competitors

Display filter form
Rank Name Year Nation Time Behind
FINAL
 1 UNITED STATES OF AMERICA   USA 15:56.47   
    RANDALL Kikkan  1982    
    DIGGINS Jessica  1991    
 2 SWEDEN   SWE 15:56.66  +0.19
    KALLA Charlotte  1987    
    NILSSON Stina  1993    
 3 NORWAY   NOR 15:59.44  +2.97
    BJOERGEN Marit  1980    
    FALLA Maiken Caspersen  1990    
 4 SWITZERLAND   SUI 16:17.79  +21.32
    FAEHNDRICH Nadine  1995    
    Van Der GRAAFF Laurien  1987    
 5 FINLAND   FIN 16:19.18  +22.71
    LAUKKANEN Mari  1987    
    PARMAKOSKI Krista  1990    
 6 SLOVENIA   SLO 16:28.24  +31.77
    CEBASEK Alenka  1989    
    LAMPIC Anamarija  1995    
 7 POLAND   POL 16:32.48  +36.01
    KOWALCZYK Justyna  1983    
    JASKOWIEC Sylwia  1986    
 8 FRANCE   FRA 16:32.49  +36.02
    JEAN Aurore  1985    
    THOMAS HUGUE Coraline  1984    
 9 RUSSIAN FEDERATION   RUS 16:41.76  +45.29
    NEPRYAEVA Natalia  1995    
    BELORUKOVA Yulia  1995    
 10 GERMANY   GER 17:06.57  +1:10.10
    FESSEL Nicole  1983    
    RINGWALD Sandra  1990    
SEMIFINAL
 11 CZECH REPUBLIC   CZE Semifinale   
    BEROUSKOVA Katerina  1991    
    NOVAKOVA Petra  1993    
 12 AUSTRALIA   AUS Semifinale   
    YEATON Jessica  1991    
    JEZERSEK Barbara  1986    
 13 CANADA   CAN Semifinale   
    NISHIKAWA Emily  1989    
    BEATTY Dahria  1994    
 14 AUSTRIA   AUT Semifinale   
    UNTERWEGER Lisa  1995    
    STADLOBER Teresa  1993    
 15 ITALY   ITA Semifinale   
    BROCARD Elisa  1984    
    VUERICH Gaia  1991    
 16 BELARUS   BLR Semifinale   
    TIKHONOVA Yulia  1986    
    SERONOSOVA Polina  1993    
 17 PEOPLES REPUBLIC OF CHINA   CHN Semifinale   
    CHI Chunxue  1998    
    LI Xin  1992    
 18 SLOVAKIA   SVK Semifinale   
    PROCHAZKOVA Alena  1984    
    KLEMENTOVA Barbora  1994    
 19 UKRAINE   UKR Semifinale   
    ANTYPENKO Tetyana  1981    
    ANTSYBOR Maryna  1987    
 20 KAZAKHSTAN   KAZ Semifinale   
    SHEVCHENKO Anna  1993    
    TYULENEVA Valeriya  1997    
 21 REPUBLIC OF KOREA   KOR Semifinale   
    LEE Chae-Won  1981    
    JU Hyeri  1991    
 
 
Sanctions
 3505754  NILSSON Stina  SWE  
   Verbal reprimand, ICR 344.1 special regulation

picture  Official timekeeper