Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

OFFICIAL RESULTS

Duesseldorf (GER) 26.10.2003

World Cup - Men's Team Sprint F OFFICIAL RESULTS

Race codex : 2921
Valid for FIS Points : NO



TD FIS MIKLAUTSCH DIETMAR HEINZER BRUNO AUT SUI
 
Show more info»

Competitors

Display filter form
Rank Name Year Nation Time Behind
FINAL
 1 SWEDEN I   SWE 22:48.1   
    LARSSON Peter  1978    
    FREDRIKSSON Thobias  1975    
 2 GERMANY I   GER 22:49.9  +1.8
    TEICHMANN Axel  1979    
    ANGERER Tobias  1977    
 3 NORWAY II   NOR 22:50.1  +2.0
    HETLAND Tor Arne  1974    
    BJERKELI Haavard  1977    
 4 GERMANY III   GER 22:50.9  +2.8
    FILBRICH Jens  1979    
    STITZL Andreas  1974    
 5 RUSSIA I   RUS 22:52.2  +4.1
    ROTCHEV Vassili  1980    
    NOUTRIKHINE Andrei  1973    
 6 SLOVAKIA   SLO 22:56.7  +8.6
    BAJCICAK Martin  1976    
    BATORY Ivan  1975    
 7 NORWAY I   NOR 23:08.3  +20.2
    ELDEN Trond Einar  1970    
    SVARTEDAL Jens Arne  1976    
 8 ITALY II   ITA 23:08.6  +20.5
    DEBERTOLIS Bruno  1978    
    PASINI Renato  1977    
 9 GERMANY IV   GER 23:08.9  +20.8
    SCHLUETTER Andreas  1972    
    GROSS Rico  1970    
 10 SWEDEN II   SWE 23:11.2  +23.1
    LIND Bjoern  1978    
    OESTBERG Mikael  1977    
SEMIFINAL
 11 ITALY I   ITA Semifinale   
    ZORZI Cristian  1972    
    SCHWIENBACHER Freddy  1975    
 12 GERMANY II   GER Semifinale   
    SOMMERFELDT Rene  1974    
    KLESSEN Dirk  1980    
 13 RUSSIA II   RUS Semifinale   
    REVIN Victor  1975    
    NOVIKOV Serguei  1980    
 14 FINLAND II   FIN Semifinale   
    KURTTILA Keijo  1975    
    ILOMAEKI Jirka  1977    
 15 KAZAKHSTAN I   KAZ Semifinale   
    CHEBOTKO Nikolay  1982    
    ODNODVORTSEV Maxim  1980    
 16 CZECH REPUBLIC   CZE Semifinale   
    KOZISEK Dusan  1983    
    KOUKAL Martin  1978    
 17 FINLAND I   FIN Semifinale   
    PYYKOENEN Lauri  1978    
    PALOLAHTI Ari  1968    
 18 JAPAN I   JPN Semifinale   
    KOMAMURA Shunsuke  1979    
    ONDA Yuichi  1980    
 19 SLOVENIA I   SLO Semifinale   
    JAKSA Matej  1980    
    BRODAR Nejc  1982    
 20 KAZAKHSTAN II   KAZ Semifinale   
    GOLOVKO Andrei  1980    
    EREMENKO Dimirij  1980    
 21 ESTONIA   EST Semifinale   
    NARUSK Priit  1977    
    JALLAI Erki  1981    
 22 SWITZERLAND   SUI Semifinale   
    MAECHLER Patrik  1972    
    VON ALLMEN Peter  1978    
 23 DENMARK   DEN Semifinale   
    MOELLER Martin Troels  1980    
    THOR OLSEN Jonas  1978    
Did not finish
  AUSTRIA   AUT