Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

OFFICIAL RESULTS

Steamboat Springs, CO (USA) 05.12.2010

Continental Cup - Men's Gundersen LH HS127/10.0 K

Race codex : 4041



TD FIS HEILIG JOHN R. ABRATIS THOMAS CAN GER
 
Show more info»

Competitors

Display filter form
Rank Bib FIS Code Name Year Nation Result Behind
 1  8  27 LODWICK Todd  1976  USA   23:35.6   
 2  1  1059 REUSCHEL Sebastian  1988  GER   24:14.2  +38.6
 3  31  467 RIESSLE Fabian  1990  GER   24:19.3  +43.7
 4  13  100002 GRAABAK Joergen  1991  NOR   24:20.3  +44.7
 5  10  1600 FAISST Manuel  1993  GER   24:21.8  +46.2
 6  21  1566 LEMMERER Harald  1991  AUT   24:26.9  +51.3
 7  6  1296 BOESL Wolfgang  1989  GER   24:30.5  +54.9
 8  14  591 KAMMERLANDER Tobias  1986  AUT   24:34.8  +59.2
 9  7  1228 LEETOJA Aldo  1988  EST   24:36.2  +1:00.6
 10  4  981 CAMEROTA Eric  1985  USA   24:37.1  +1:01.5
 11  35  1015 PICHLMAYER Marco  1987  AUT   24:39.9  +1:04.3
 12  18  656 FOERSTER Markus  1988  GER   24:41.9  +1:06.3
 13  36  1528 LAFARGE Geoffrey  1989  FRA   24:42.1  +1:06.5
 14  12  1210 KAMMERLANDER Carlos  1989  AUT   24:53.4  +1:17.8
 15  26  291 FIRN Johannes  1990  GER   24:53.6  +1:18.0
 16  33  1649 HENDRICKSON Nick  1991  USA   24:54.5  +1:18.9
 17  29  1204 MARTIN Nicolas  1989  FRA   24:56.3  +1:20.7
 18  19  1138 YAMAMOTO Shun  1988  JPN   24:58.8  +1:23.2
 19  41  1205 PINEL Florian  1985  FRA   25:01.1  +1:25.5
 20  20  1527 GUY Samuel  1990  FRA   25:03.4  +1:27.8
 21  2  1479 PANIN Ivan  1987  RUS   25:03.5  +1:27.9
 22  34  722 TRACHUK Volodymyr  1985  UKR   25:06.1  +1:30.5
 23  25  164 SAVILL Wesley  1989  CAN   25:06.8  +1:31.2
 24  30  1486 PIHO Kail  1991  EST   25:07.3  +1:31.7
 25  11  960 MASLENNIKOV Sergej  1982  RUS   25:07.9  +1:32.3
 26  9  1010 HAUSER Robert  1988  AUT   25:10.5  +1:34.9
 27  3  986 MATVEEV Dimitry  1984  RUS   25:12.7  +1:37.1
 28  27  1215 WEISS Johannes  1989  AUT   25:12.7  +1:37.1
 29  32  100163 LYNCH Erik  1994  USA   25:20.3  +1:44.7
 30  5  1769 SHIMIZU Reruhi  1993  JPN   25:27.1  +1:51.5
 31  39  1538 DENNEY Brett  1990  USA   25:41.1  +2:05.5
 32  45  676 TEPEL Steffen  1985  GER   25:41.3  +2:05.7
 33  46  670 SCHLOTT Mark  1985  GER   25:47.4  +2:11.8
 34  40  594 KREINER Benjamin  1985  AUT   25:49.0  +2:13.4
 35  44  1796 JOHANSEN Truls Soenstehagen  1991  NOR   25:54.7  +2:19.1
 36  15  100014 FIELD Clifford  1992  USA   25:54.9  +2:19.3
 37  16  985 VORONIN Konstantin  1983  RUS   26:19.0  +2:43.4
 38  22  1404 DIER Dominik  1989  AUT   26:26.8  +2:51.2
 39  17  1524 MATURA Tomas  1989  CZE   26:31.1  +2:55.5
 40  24  1687 LEINONEN Mikke  1992  FIN   26:36.7  +3:01.1
 41  37  1424 HAVRANEK Lukas  1990  CZE   26:37.0  +3:01.4
 42  43  694 VODSEDALEK Ales  1985  CZE   26:53.5  +3:17.9
 43  50  100007 DANDURAND Sebastien  1993  CAN   27:11.6  +3:36.0
 44  48  1842 LOOMIS Adam  1992  USA   27:14.3  +3:38.7
 45  23  1686 SALO Jussi  1991  FIN   27:16.2  +3:40.6
 46  51  100005 WARD Michael  1992  USA   27:21.7  +3:46.1
 47  38  100292 GANTICK Aleck  1994  USA   27:24.0  +3:48.4
 48  28  1552 JAEAESKELAEINEN Jesse  1990  FIN   28:04.6  +4:29.0
 49  42  100009 PRETORIUS Chanon  1993  CAN   28:13.5  +4:37.9
 50  52  1695 PASICHNYK Viktor  1992  UKR   29:52.0  +6:16.4
 51  49  100085 KNICKERBOCKER Spencer  1992  USA   29:59.9  +6:24.3
Did not finish
   47  1559 KARTIK Robert  1989  SVK