Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

OFFICIAL RESULTS

Rasnov (ROU) 25.02.2016

FIS Junior World Ski Championships - Men's Gundersen NH HS100/5.0 Km

Race codex : 4146



TD FIS HEILIG JOHN R. FRAK VLADIMIR CAN SVK
 
Show more info»

Competitors

Display filter form
Rank Bib FIS Code Name Year Nation Result Behind
 1  2  100280 PORTYK Tomas  1996  CZE   11:01.5   
 2  3  1821 WEBER Terence  1996  GER   11:06.6  +5.1
 3  1  100167 ILVES Kristjan  1996  EST   11:06.9  +5.4
 4  6  100266 DANEK Lukas  1997  CZE   11:49.9  +48.4
 5  4  100548 DENDA Hidefumi  1997  JPN   11:50.9  +49.4
 6  17  1762 FLASCHBERGER Bernhard  1996  AUT   11:55.4  +53.9
 7  15  100119 GEIGER Vinzenz  1997  GER   11:59.1  +57.6
 8  9  100431 BEIKIRCHER Philip  1997  AUT   12:02.2  +1:00.7
 9  13  100460 KOSTNER Aaron  1999  ITA   12:06.2  +1:04.7
 10  7  100268 PAZOUT Ondrej  1998  CZE   12:08.9  +1:07.4
 11  10  100514 KOPP Tim  1999  GER   12:09.5  +1:08.0
 12  14  100341 GOOD Jasper  1996  USA   12:14.8  +1:13.3
 13  5  100522 SARC Leon  1996  SLO   12:24.2  +1:22.7
 14  21  100797 OFTEBRO Einar Luraas  1998  NOR   12:44.6  +1:43.1
 15  11  100765 NAKAMURA Yuto  1997  JPN   12:45.1  +1:43.6
 16  16  100384 DAGN Florian  1999  AUT   12:45.3  +1:43.8
 17  22  100269 VYTRVAL Jan  1998  CZE   12:47.2  +1:45.7
 18  8  100593 NAGAMINE Hisaki  1997  JPN   12:47.5  +1:46.0
 19  23  100061 SCHLUETTER Anton  1997  GER   12:50.3  +1:48.8
 20  18  100547 YAMAMOTO Ryota  1997  JPN   12:51.1  +1:49.6
 21  20  100611 MAZURCHUK Dmytro  1999  UKR   12:53.7  +1:52.2
 22  28  100080 HAUSER Stefan  1997  AUT   12:58.3  +1:56.8
 23  29  100526 MAEKIAHO Arttu  1997  FIN   13:02.9  +2:01.4
 24  24  100495 KARHUMAA Wille  2000  FIN   13:19.2  +2:17.7
 25  12  100589 MALOVRH Matevz  1999  SLO   13:23.2  +2:21.7
 26  33  100799 NAESVOLD Leif Torbjoern  1998  NOR   13:29.5  +2:28.0
 27  19  100230 MATKO Jaka  1998  SLO   13:33.5  +2:32.0
 28  32  100395 VRHOVNIK Vid  1999  SLO   13:41.5  +2:40.0
 29  36  100373 HULKKO Mikko  1998  FIN   13:43.7  +2:42.2
 30  39  100798 SKAARSET Lars Ivar  1998  NOR   13:43.8  +2:42.3
 31  37  100591 TWARDOSZ Pawel  1998  POL   13:44.0  +2:42.5
 32  27  100796 VARGAS Koby  1998  USA   13:47.4  +2:45.9
 33  25  100776 SHARUTIN Ivan  1997  RUS   14:00.5  +2:59.0
 34  31  100479 SKODJEREITE Petter Loeset  1999  NOR   14:08.5  +3:07.0
 35  40  100609 OVSYANNIKOV Alexander  1996  RUS   14:19.2  +3:17.7
 36  42  100200 GIANMOENA Luca  1997  ITA   14:20.5  +3:19.0
 37  38  100647 CHYC Pawel  1998  POL   14:21.6  +3:20.1
 38  34  100815 SCHUMANN Stephen  2000  USA   14:22.6  +3:21.1
 39  26  101023 PURTOV Danil  1997  RUS   14:27.0  +3:25.5
 40  46  100457 ILVES Andreas  2000  EST   14:41.5  +3:40.0
 41  44  100945 SURMALIAN Tigran  1997  RUS   14:57.2  +3:55.7
 42  35  100455 HERMANSON Ivo-Niklas  2000  EST   15:10.8  +4:09.3
 43  43  100610 MALYSHCHYK Serhiy  1998  UKR   15:32.7  +4:31.2
 44  48  100817 SHUMATE Jared  1999  USA   15:40.7  +4:39.2
 45  49  100432 TASCHLER Martin  1997  ITA   15:42.0  +4:40.5
 46  45  100319 SIEFF Mirco  1998  ITA   15:54.6  +4:53.1
 47  50  100813 DURCO Dominik  1997  SVK   20:09.5  +9:08.0
Did not start
   47  100454 KOLPAKOV Klaus Mark  1999  EST     
   41  100604 VAXELAIRE Lilian  1998  FRA     
   30  100439 HIRVONEN Eero  1996  FIN