Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Search

 
 
Display search form»

All Cross-Country multi cup standings victories in one season

Competitor Nation Victories Trophies Disciplines Season
ALSGAARD Thomas
NOR
3 3 LD,ALL,SP 1998
BJOERGEN Marit
NOR
3 3 SP,DI,ALL 2005
BJOERGEN Marit
NOR
3 3 SP,DI,ALL 2015
KOWALCZYK Justyna
POL
3 3 SP,ALL,DI 2010
KUITUNEN Virpi
FIN
3 3 DI,SP,ALL 2007
KLAEBO Johannes Hoesflot
NOR
3 3 ALL,U23,SP 2018
ANGERER Tobias
GER
2 2 DI,ALL 2006
ANGERER Tobias
GER
2 2 DI,ALL 2007
BAUER Lukas
CZE
2 2 ALL,DI 2008
BJOERGEN Marit
NOR
2 2 ALL,SP 2006
BJOERGEN Marit
NOR
2 2 DI,ALL 2012
COLOGNA Dario
SUI
2 2 ALL,DI 2011
COLOGNA Dario
SUI
2 2 ALL,DI 2012
COLOGNA Dario
SUI
2 2 ALL,DI 2015
DAEHLIE Bjoern
NOR
2 2 ALL,SP 1997
DAEHLIE Bjoern
NOR
2 2 ALL,SP 1999
KOWALCZYK Justyna
POL
2 2 DI,ALL 2009
KOWALCZYK Justyna
POL
2 2 ALL,DI 2011
KOWALCZYK Justyna
POL
2 2 ALL,DI 2013
KUITUNEN Virpi
FIN
2 2 DI,ALL 2008
LAZUTINA PTITSYNA Larissa
RUS
2 2 LD,ALL 1998
MUEHLEGG Johan
ESP
2 2 LD,ALL 2000
SKARI MARTINSEN Bente
NOR
2 2 ALL,SP 1999
SKARI MARTINSEN Bente
NOR
2 2 ALL,SP 2000
SKARI MARTINSEN Bente
NOR
2 2 SP,ALL 2002
SOMMERFELDT Rene
GER
2 2 ALL,DI 2004
TEICHMANN Axel
GER
2 2 ALL,DI 2005
VAELBE TRUBITSINA Elena
RUS
2 2 LD,ALL 1997
SUNDBY Martin Johnsrud
NOR
2 2 ALL,DI 2014
SUNDBY Martin Johnsrud
NOR
2 2 ALL,DI 2016
SUNDBY Martin Johnsrud
NOR
2 2 DI,ALL 2017
NORTHUG JR. Petter
NOR
2 2 DI,ALL 2010
JOHAUG Therese
NOR
2 2 ALL,DI 2014
JOHAUG Therese
NOR
2 2 DI,ALL 2016
WENG Heidi
NOR
2 2 ALL,DI 2017
WENG Heidi
NOR
2 2 ALL,DI 2018
KLAEBO Johannes Hoesflot
NOR
2 2 SP,U23 2017
AUNLI KVELLO Berit
NOR
1 1 ALL 1982
BELMONDO Stefania
ITA
1 1 SP 1997
BELMONDO Stefania
ITA
1 1 ALL 1999
BJOERGEN Marit
NOR
1 1 SP 2003
BJOERGEN Marit
NOR
1 1 SP 2004
BOE Anette
NOR
1 1 ALL 1985
BOTVINOV Mikhail
AUT
1 1 LD 1999
BROERS Morten
NOR
1 1 SP 2000
COLOGNA Dario
SUI
1 1 ALL 2009
COLOGNA Dario
SUI
1 1 DI 2018
DAEHLIE Bjoern
NOR
1 1 ALL 1992
DAEHLIE Bjoern
NOR
1 1 ALL 1993
DAEHLIE Bjoern
NOR
1 1 ALL 1995
DAEHLIE Bjoern
NOR
1 1 ALL 1996
DI CENTA Manuela
ITA
1 1 ALL 1994
DI CENTA Manuela
ITA
1 1 ALL 1996
EGOROVA Ljubov
RUS
1 1 ALL 1993
ELOFSSON Per
SWE
1 1 ALL 2001
ELOFSSON Per
SWE
1 1 ALL 2002
FREDRIKSSON Mathias
SWE
1 1 ALL 2003
FREDRIKSSON Mathias
SWE
1 1 OV 2004
FREDRIKSSON Thobias
SWE
1 1 SP 2003
FREDRIKSSON Thobias
SWE
1 1 SP 2004
HETLAND Tor Arne
NOR
1 1 SP 2005
ISOMETSAE Jari
FIN
1 1 MD 2000
IVERSEN Trond
NOR
1 1 SP 2002
KIRVESNIEMI HAEMAELAEINEN Marja-Liisa
FIN
1 1 ALL 1983
KIRVESNIEMI HAEMAELAEINEN Marja-Liisa
FIN
1 1 ALL 1984
KOCH Bill
USA
1 1 ALL 1982
LAZUTINA PTITSYNA Larissa
RUS
1 1 ALL 1990
LAZUTINA PTITSYNA Larissa
RUS
1 1 LD 2000
LIND Bjoern
SWE
1 1 SP 2006
MAJDIC Petra
SLO
1 1 SP 2008
MAJDIC Petra
SLO
1 1 SP 2009
MAJDIC Petra
SLO
1 1 SP 2011
MATIKANEN KALLSTROEM Marjo
FIN
1 1 ALL 1986
MATIKANEN KALLSTROEM Marjo
FIN
1 1 ALL 1987
MATIKANEN KALLSTROEM Marjo
FIN
1 1 ALL 1988
MOGREN Torgny
SWE
1 1 ALL 1987
MYLLYLAE Mika
FIN
1 1 LD 1997
PARUZZI Gabriella
ITA
1 1 ALL 2004
PILLER COTTRER Pietro
ITA
1 1 DI 2009
RANDALL Kikkan
USA
1 1 SP 2012
RANDALL Kikkan
USA
1 1 SP 2013
RANDALL Kikkan
USA
1 1 SP 2014
SAVJALOV Alexander
SOV
1 1 ALL 1983
SHEVCHENKO Valentyna
UKR
1 1 DI 2004
SKARI MARTINSEN Bente
NOR
1 1 SP 1998
SKARI MARTINSEN Bente
NOR
1 1 SP 2001
SKARI MARTINSEN Bente
NOR
1 1 ALL 2003
SMIGUN-VAEHI Kristina
EST
1 1 LD 1999
SMIGUN-VAEHI Kristina
EST
1 1 MD 2000
SMIRNOV Vladimir
KAZ
1 1 ALL 1991
SMIRNOV Vladimir
KAZ
1 1 ALL 1994
SVAN Gunde
SWE
1 1 ALL 1984
SVAN Gunde
SWE
1 1 ALL 1985
SVAN Gunde
SWE
1 1 ALL 1986
SVAN Gunde
SWE
1 1 ALL 1988
SVAN Gunde
SWE
1 1 ALL 1989
SVARTEDAL Jens Arne
NOR
1 1 SP 2007
TCHEPALOVA Julija
RUS
1 1 ALL 2001
TCHEPALOVA Julija
RUS
1 1 DI 2006
ULVANG Vegard
NOR
1 1 ALL 1990
VAELBE TRUBITSINA Elena
RUS
1 1 ALL 1989
VAELBE TRUBITSINA Elena
RUS
1 1 ALL 1991
VAELBE TRUBITSINA Elena
RUS
1 1 ALL 1992
VAELBE TRUBITSINA Elena
RUS
1 1 ALL 1995
VERDENIUS Jan Jacob
NOR
1 1 SP 2001
LEGKOV Alexander
RUS
1 1 DI 2013
HATTESTAD Ola Vigen
NOR
1 1 SP 2008
HATTESTAD Ola Vigen
NOR
1 1 SP 2009
HATTESTAD Ola Vigen
NOR
1 1 SP 2014
NORTHUG JR. Petter
NOR
1 1 ALL 2013
JOENSSON HAAG Emil
SWE
1 1 SP 2010
JOENSSON HAAG Emil
SWE
1 1 SP 2011
JOENSSON HAAG Emil
SWE
1 1 SP 2013
PETERSON Teodor
SWE
1 1 SP 2012
FALLA Maiken Caspersen
NOR
1 1 SP 2016
FALLA Maiken Caspersen
NOR
1 1 SP 2017
FALLA Maiken Caspersen
NOR
1 1 SP 2018
KROGH Finn Haagen
NOR
1 1 SP 2015
PELLEGRINO Federico
ITA
1 1 SP 2016
DE FABIANI Francesco
ITA
1 1 U23 2015
DE FABIANI Francesco
ITA
1 1 U23 2016
NILSSON Stina
SWE
1 1 U23 2015
NILSSON Stina
SWE
1 1 U23 2016
LAMPIC Anamarija
SLO
1 1 U23 2017
NEPRYAEVA Natalia
RUS
1 1 U23 2018