Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Next >>

Date Event name Nat. Disc. Rank 1 Rank 2 Rank 3
24-03-2018 Quebec City CAN BA 1. PARROT Max (CAN)2. BOESIGER Jonas (SUI)3. TRUCHON Antoine (CAN)
18-03-2018 Veysonnaz SUI BXT 1. GERMANY 1 (GER)2. SPAIN 1 (ESP)3. AUSTRIA 6 (AUT)
17-03-2018 Seiseralm ITA SS 1. CORNING Chris (USA)2. TISCHENDORF Fridtjof (NOR)3. FARRELL Lyon (USA)
17-03-2018 Veysonnaz SUI SBX 1. HOLLAND Nate (USA)2. DIERDORFF Mick (USA)3. EGUIBAR Lucas (ESP)
17-03-2018 Winterberg GER PSL 1. FISCHNALLER Roland (ITA)2. KISLINGER Sebastian (AUT)3. MARGUC Rok (SLO)
11-03-2018 Moscow RUS BXT 1. ITALY 1 (ITA)2. AUSTRIA 5 (AUT)3. USA 6 (USA)
10-03-2018 Scuol SUI PGS 1. MASTNAK Tim (SLO)2. KWIATKOWSKI Oskar (POL)3. GALMARINI Nevin (SUI)
10-03-2018 Moscow RUS SBX 1. HAEMMERLE Alessandro (AUT)2. VAULTIER Pierre (FRA)3. VISINTIN Omar (ITA)
03-03-2018 Kayseri TUR PGS 1. BAUMEISTER Stefan (GER)2. CORATTI Edwin (ITA)3. MASTNAK Tim (SLO)
03-03-2018 La Molina ESP SBX 1. HAEMMERLE Alessandro (AUT)2. DOUSCHAN Hanno (AUT)3. PERATHONER Emanuel (ITA)
25-02-2018 Feldberg GER SBX 1. VAULTIER Pierre (FRA)2. GODINO Michele (ITA)3. BERG Paul (GER)
24-02-2018 Feldberg GER SBX 1. LUEFTNER Julian (AUT)2. VAULTIER Pierre (FRA)3. VUAGNOUX Ken (FRA)
28-01-2018 Bansko BUL PGS 1. GALMARINI Nevin (SUI)2. CORATTI Edwin (ITA)3. PROMMEGGER Andreas (AUT)
27-01-2018 Bansko BUL SBX 1. VAULTIER Pierre (FRA)2. ROBANSKE Christopher (CAN)3. HAEMMERLE Alessandro (AUT)
26-01-2018 Bansko BUL PGS 1. ANDERSON Jasey Jay (CAN)2. GALMARINI Nevin (SUI)3. CORATTI Edwin (ITA)
21-01-2018 Erzurum TUR BXT 1. ITALY 1 (ITA)2. AUSTRIA 1 (AUT)3. USA 4 (USA)
21-01-2018 Rogla SLO PGS 1. KARL Benjamin (AUT)2. YANKOV Radoslav (BUL)3. FISCHNALLER Roland (ITA)
20-01-2018 Rogla SLO PGS 1. PROMMEGGER Andreas (AUT)2. CORATTI Edwin (ITA)3. KARL Benjamin (AUT)
20-01-2018 Laax SUI HP 1. PODLADTCHIKOV Iouri (SUI)2. TOTSUKA Yuto (JPN)3. ZHANG Yiwei (CHN)
20-01-2018 Erzurum TUR SBX 1. VISINTIN Omar (ITA)2. VAULTIER Pierre (FRA)3. HAEMMERLE Alessandro (AUT)
13-01-2018 Snowmass USA HP 1. WHITE Shaun (USA)2. JAMES Scotty (AUS)3. TOTSUKA Yuto (JPN)
12-01-2018 Bad Gastein AUT PSL 1. LOGINOV Dmitry (RUS)2. SOBOLEV Andrey (RUS)3. BORMOLINI Maurizio (ITA)
12-01-2018 Snowmass USA SS 1. GERARD Redmond (USA)2. KUNITAKE Hiroaki (JPN)3. COLLINS Tiarn (NZL)
05-01-2018 Lackenhof AUT PGS 1. GALMARINI Nevin (SUI)2. MARGUC Rok (SLO)3. PAYER Alexander (AUT)
22-12-2017 Cervinia ITA SBX 1. VISINTIN Omar (ITA)2. VAULTIER Pierre (FRA)3. PULLIN Alex (AUS)
21-12-2017 Secret Garden CHN HP 1. HIRANO Ayumu (JPN)2. KATAYAMA Raibu (JPN)3. TOTSUKA Yuto (JPN)
17-12-2017 Montafon AUT BXT 1. SPAIN 1 (ESP)2. AUSTRIA 1 (AUT)3. FRANCE 1 (FRA)
16-12-2017 Montafon AUT SBX 1. HUGHES Jarryd (AUS)2. HAEMMERLE Alessandro (AUT)3. SCHAIRER Markus (AUT)
16-12-2017 Cortina d'Ampezzo ITA PSL 1. FISCHNALLER Roland (ITA)2. CORATTI Edwin (ITA)3. LOGINOV Dmitry (RUS)
15-12-2017 Cortina d'Ampezzo ITA PGS 1. PAYER Alexander (AUT)2. FISCHNALLER Roland (ITA)3. DUFOUR Sylvain (FRA)
14-12-2017 Carezza ITA PGS 1. SOBOLEV Andrey (RUS)2. GALMARINI Nevin (SUI)3. CAVIEZEL Dario (SUI)
13-12-2017 Val Thorens FRA SBX 1. BERG Paul (GER)2. LAMBERT Adam (AUS)3. EGUIBAR Lucas (ESP)
10-12-2017 Copper Mountain Resort USA BA 1. ROISLAND Mons (NOR)2. CORNING Chris (USA)3. HUNT Chandler (USA)
09-12-2017 Copper Mountain Resort USA HP 1. HIRANO Ayumu (JPN)2. FERGUSON Ben (USA)3. WHITE Shaun (USA)
02-12-2017 Moenchengladbach GER BA 1. KLEVELAND Marcus (NOR)2. OKUBO Yuri (JPN)3. JARVILEHTO Kalle (FIN)
25-11-2017 Beijing CHN BA 1. MCMORRIS Mark (CAN)2. COLLINS Tiarn (NZL)3. BERGREM Torgeir (NOR)
11-11-2017 Milan ITA BA 1. CORNING Chris (USA)2. GERARD Redmond (USA)3. MACK Kyle (USA)
10-09-2017 Cerro Catedral ARG SBX 1. PULLIN Alex (AUS)2. HAEMMERLE Alessandro (AUT)3. DIERDORFF Mick (USA)
09-09-2017 Cerro Catedral ARG SBX 1. PULLIN Alex (AUS)2. PERATHONER Emanuel (ITA)3. CHEEVER Jonathan (USA)
08-09-2017 Cardrona NZL HP 1. TOTSUKA Yuto (JPN)2. HIRANO Ayumu (JPN)3. BURGENER Patrick (SUI)
04-09-2017 Cardrona NZL SS 1. KLEVELAND Marcus (NOR)2. SHARPE Darcy (CAN)3. GARCIA KNIGHT Carlos (NZL)
26-03-2017 Veysonnaz SUI BXT 1. AUSTRIA 1 (AUT)2. USA 2 (USA)3. CANADA 1 (CAN)
25-03-2017 Veysonnaz SUI SBX 1. VAULTIER Pierre (FRA)2. DEIBOLD Alex (USA)3. PULLIN Alex (AUS)
25-03-2017 Spindleruv Mlyn CZE SS 1. CORNING Chris (USA)2. TISCHENDORF Fridtjof (NOR)3. NICHOLLS Jamie (GBR)
18-03-2017 Winterberg GER PSL 1. BAUMEISTER Stefan (GER)2. MARCH Aaron (ITA)3. PAYER Alexander (AUT)
05-03-2017 Erciyes-Kayseri TUR PGS 1. PROMMEGGER Andreas (AUT)2. LEE Sang-ho (KOR)3. CHOI Bo-gun (KOR)
05-03-2017 La Molina ESP SBX 1. VAULTIER Pierre (FRA)2. PACHNER Lukas (AUT)3. BAUMGARTNER Nick (USA)
19-02-2017 Phoenix Pyeongchang KOR HP 1. JAMES Scotty (AUS)2. WHITE Shaun (USA)3. ZHANG Yiwei (CHN)
12-02-2017 Feldberg GER SBX 1. PULLIN Alex (AUS)2. HUGHES Jarryd (AUS)3. HAEMMERLE Alessandro (AUT)
12-02-2017 Quebec City CAN SS 1. TOUTANT Sebastien (CAN)2. MCMORRIS Mark (CAN)3. KLEVELAND Marcus (NOR)