Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Next >>

Season Event name Nat. Disc. Rank 1 Rank 2 Rank 3
2018 PyeongChang KOR 50k 1. NISKANEN Iivo (FIN)2. BOLSHUNOV Alexander (RUS)3. LARKOV Andrey (RUS)
2018 PyeongChang KOR 15k 1. COLOGNA Dario (SUI)2. KRUEGER Simen Hegstad (NOR)3. SPITSOV Denis (RUS)
2018 PyeongChang KOR SP 1. KLAEBO Johannes Hoesflot (NOR)2. PELLEGRINO Federico (ITA)3. BOLSHUNOV Alexander (RUS)
2018 PyeongChang KOR Skt 1. KRUEGER Simen Hegstad (NOR)2. SUNDBY Martin Johnsrud (NOR)3. HOLUND Hans Christer (NOR)
2014 Sochi RUS 50k 1. LEGKOV Alexander (RUS)2. VYLEGZHANIN Maxim (RUS)3. CHERNOUSOV Ilia (RUS)
2014 Sochi RUS 15k 1. COLOGNA Dario (SUI)2. OLSSON Johan (SWE)3. RICKARDSSON Daniel (SWE)
2014 Sochi RUS SP 1. HATTESTAD Ola Vigen (NOR)2. PETERSON Teodor (SWE)3. JOENSSON Emil (SWE)
2014 Sochi RUS Skt 1. COLOGNA Dario (SUI)2. HELLNER Marcus (SWE)3. SUNDBY Martin Johnsrud (NOR)
2010 Whistler Olympic Park CAN 50k 1. NORTHUG Petter jr. (NOR)2. TEICHMANN Axel (GER)3. OLSSON Johan (SWE)
2010 Whistler Olympic Park CAN TSP 1. NORWAY (NOR)2. GERMANY (GER)3. RUSSIA (RUS)
2010 Whistler Olympic Park CAN Pur 1. HELLNER Marcus (SWE)2. ANGERER Tobias (GER)3. OLSSON Johan (SWE)
2010 Whistler Olympic Park CAN SP 1. KRIUKOV Nikita (RUS)2. PANZHINSKIY Alexander (RUS)3. NORTHUG Petter jr. (NOR)
2010 Whistler Olympic Park CAN 15k 1. COLOGNA Dario (SUI)2. PILLER COTTRER Pietro (ITA)3. BAUER Lukas (CZE)
2006 Pragelato ITA 50k 1. DI CENTA Giorgio (ITA)2. DEMENTIEV Eugeni (RUS)3. BOTVINOV Mikhail (AUT)
2006 Pragelato ITA SP 1. LIND Bjoern (SWE)2. DARRAGON Roddy (FRA)3. FREDRIKSSON Thobias (SWE)
2006 Pragelato ITA 15k 1. VEERPALU Andrus (EST)2. BAUER Lukas (CZE)3. ANGERER Tobias (GER)
2006 Pragelato ITA TSP 1. SWEDEN (SWE)2. NORWAY (NOR)3. RUSSIA (RUS)
2006 Pragelato ITA Pur 1. DEMENTIEV Eugeni (RUS)2. ESTIL Frode (NOR)3. PILLER COTTRER Pietro (ITA)
2002 Salt Lake City USA 50k 1. IVANOV Mikhail (RUS)2. VEERPALU Andrus (EST)3. HJELMESET Odd-Bjoern (NOR)
2002 Salt Lake City USA SP 1. HETLAND Tor Arne (NOR)2. SCHLICKENRIEDER Peter (GER)3. ZORZI Cristian (ITA)
2002 Salt Lake City USA Pur 1. ALSGAARD Thomas (NOR)
1. ESTIL Frode (NOR)3. ELOFSSON Per (SWE)
2002 Salt Lake City USA 15k 1. VEERPALU Andrus (EST)2. ESTIL Frode (NOR)3. MAE Jaak (EST)
2002 Salt Lake City USA 30k 1. HOFFMANN Christian (AUT)2. BOTVINOV Mikhail (AUT)3. SKJELDAL Kristen (NOR)
1998 Nagano JPN 50k 1. DAEHLIE Bjoern (NOR)2. JONSSON Niklas (SWE)3. HOFFMANN Christian (AUT)
1998 Nagano JPN Pur 1. ALSGAARD Thomas (NOR)2. DAEHLIE Bjoern (NOR)3. SMIRNOV Vladimir (KAZ)
1998 Nagano JPN 10k 1. DAEHLIE Bjoern (NOR)2. GANDLER Markus (AUT)3. MYLLYLAE Mika (FIN)
1998 Nagano JPN 30k 1. MYLLYLAE Mika (FIN)2. JEVNE Erling (NOR)3. FAUNER Silvio (ITA)
1994 Lillehammer NOR 50k 1. SMIRNOV Vladimir (KAZ)2. MYLLYLAE Mika (FIN)3. SIVERTSEN Sture (NOR)
1994 Lillehammer NOR Pur 1. DAEHLIE Bjoern (NOR)2. SMIRNOV Vladimir (KAZ)3. FAUNER Silvio (ITA)
1994 Lillehammer NOR 10k 1. DAEHLIE Bjoern (NOR)2. SMIRNOV Vladimir (KAZ)3. ALBARELLO Marco (ITA)
1994 Lillehammer NOR 30k 1. ALSGAARD Thomas (NOR)2. DAEHLIE Bjoern (NOR)3. MYLLYLAE Mika (FIN)
1992 Albertville FRA 50k 1. DAEHLIE Bjoern (NOR)2. DE ZOLT Maurilio (ITA)3. VANZETTA Giorgio (ITA)
1992 Albertville FRA Pur 1. DAEHLIE Bjoern (NOR)2. ULVANG Vegard (NOR)3. VANZETTA Giorgio (ITA)
1992 Albertville FRA 10k 1. ULVANG Vegard (NOR)2. ALBARELLO Marco (ITA)3. MAJBAECK Christer (SWE)
1992 Albertville FRA 30k 1. ULVANG Vegard (NOR)2. DAEHLIE Bjoern (NOR)3. LANGLI Terje (NOR)
1988 Calgary CAN 50k 1. SVAN Gunde (SWE)2. DE ZOLT Maurilio (ITA)3. GRUENENFELDER Andy (SUI)
1988 Calgary CAN 15k 1. DEVJATIAROW Mikhail (SOV)2. MIKKELSPLASS Paal Gunnar (NOR)3. SMIRNOV Vladimir (SOV)
1988 Calgary CAN 30k 1. PROKOUROROV Alexei (SOV)2. SMIRNOV Vladimir (SOV)3. ULVANG Vegard (NOR)
1984 Sarajevo JUG 50k 1. WASSBERG Thomas (SWE)2. SVAN Gunde (SWE)3. KARVONEN Aki (FIN)
1984 Sarajevo JUG 15k 1. SVAN Gunde (SWE)2. KARVONEN Aki (FIN)3. KIRVESNIEMI Harri (FIN)
1984 Sarajevo JUG 30k 1. ZIMJATOV Nikolaj (SOV)2. SAVJALOV Alexander (SOV)3. SVAN Gunde (SWE)
1980 Lake Placid (OWG+WSC) USA 50k 1. ZIMJATOV Nikolaj (SOV)2. MIETO Juha (FIN)3. SAVJALOV Alexander (SOV)
1980 Lake Placid (OWG+WSC) USA 15k 1. WASSBERG Thomas (SWE)2. MIETO Juha (FIN)3. AUNLI Ove (NOR)
1980 Lake Placid (OWG+WSC) USA 30k 1. ZIMJATOV Nikolaj (SOV)2. ROCHEV V (SOV)3. LEBANOV Ivan (BUL)
1976 Innsbruck (OWG+WSC) AUT 50k 1. FORMO Ivar (NOR)2. KLAUSE Gert-Dietmar (DDR)3. SÖDERGREN Benny (SWE)
1976 Innsbruck (OWG+WSC) AUT 15k 1. BAJUKOV Nikolaj (SOV)2. BELJAJEV Evgenij (SOV)3. KOIVISTO Arto (FIN)
1976 Innsbruck (OWG+WSC) AUT 30k 1. SAVELJEV Sergej (SOV)2. KOCH Bill (USA)3. GARANIN Ivan (SOV)
1972 Sapporo (OWG+WSC) JPN 50k 1. TYLDUM Pal (NOR)2. MYRMO Magne (NOR)3. VEDENIN Vjateslav (SOV)
1972 Sapporo (OWG+WSC) JPN 15k 1. LUNDBÄCK Sven-Ake (SWE)2. SIMASJOV Fedor (SOV)3. FORMO Ivar (NOR)
1972 Sapporo (OWG+WSC) JPN 30k 1. VEDENIN Vjateslav (SOV)2. TYLDUM Pal (NOR)3. HARVIKEN Johs (NOR)