Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Season Event name Nat. Disc. Rank 1 Rank 2 Rank 3
2018 PyeongChang KOR LH 1. STOCH Kamil (POL)2. WELLINGER Andreas (GER)3. JOHANSSON Robert (NOR)
2018 PyeongChang KOR NH 1. WELLINGER Andreas (GER)2. FORFANG Johann Andre (NOR)3. JOHANSSON Robert (NOR)
2014 Sochi RUS LH 1. STOCH Kamil (POL)2. KASAI Noriaki (JPN)3. PREVC Peter (SLO)
2014 Sochi RUS NH 1. STOCH Kamil (POL)2. PREVC Peter (SLO)3. BARDAL Anders (NOR)
2010 Vancouver, BC CAN LH 1. AMMANN Simon (SUI)2. MALYSZ Adam (POL)3. SCHLIERENZAUER Gregor (AUT)
2010 Vancouver, BC CAN NH 1. AMMANN Simon (SUI)2. MALYSZ Adam (POL)3. SCHLIERENZAUER Gregor (AUT)
2006 Pragelato ITA LH 1. MORGENSTERN Thomas (AUT)2. KOFLER Andreas (AUT)3. BYSTOEL Lars (NOR)
2006 Pragelato ITA NH 1. BYSTOEL Lars (NOR)2. HAUTAMAEKI Matti (FIN)3. LJOEKELSOEY Roar (NOR)
2002 Park City, UT USA LH 1. AMMANN Simon (SUI)2. MALYSZ Adam (POL)3. HAUTAMAEKI Matti (FIN)
2002 Park City, UT USA NH 1. AMMANN Simon (SUI)2. HANNAWALD Sven (GER)3. MALYSZ Adam (POL)
1998 Nagano JPN LH 1. FUNAKI Kazuyoshi (JPN)2. SOININEN Jani (FIN)3. HARADA Masahiko (JPN)
1998 Nagano JPN NH 1. SOININEN Jani (FIN)2. FUNAKI Kazuyoshi (JPN)3. WIDHOELZL Andreas (AUT)
1994 Lillehammer NOR NH 1. BREDESEN Espen (NOR)2. OTTESEN Lasse (NOR)3. THOMA Dieter (GER)
1994 Lillehammer NOR LH 1. WEISSFLOG Jens (GER)2. BREDESEN Espen (NOR)3. GOLDBERGER Andreas (AUT)
1992 Albertville FRA LH 1. NIEMINEN Toni (FIN)2. HOELLWARTH Martin (AUT)3. KUTTIN Heinz (AUT)
1992 Albertville FRA NH 1. VETTORI Ernst (AUT)2. HOELLWARTH Martin (AUT)3. NIEMINEN Toni (FIN)
1988 Calgary CAN LH 1. NYKAENEN Matti (FIN)2. JOHNSEN Erik (NOR)3. DEBELAK Matjaz (SLO)
1988 Calgary CAN NH 1. NYKAENEN Matti (FIN)2. PLOC Pavel (CZE)3. MALEC Jiri (CZE)
1984 Sarajevo JUG LH 1. NYKAENEN Matti (FIN)2. WEISSFLOG Jens (GER)3. PLOC Pavel (CZE)
1984 Sarajevo JUG NH 1. WEISSFLOG Jens (GER)2. NYKAENEN Matti (FIN)3. PUIKKONEN Jari (FIN)
1980 Lake Placid, NY USA LH 1. TOERMAENEN Jouko (FIN)2. NEUPER Hubert (AUT)3. PUIKKONEN Jari (FIN)
1980 Lake Placid, NY USA NH 1. INNAUER Toni (AUT)2. DECKERT Manfred (DDR)3. YAGI Hirokazu (JPN)
1976 Innsbruck AUT LH 1. SCHNABL Karl (AUT)2. INNAUER Toni (AUT)3. GLASS Henry (DDR)
1976 Innsbruck AUT NH 1. ASCHENBACH Hans-Georg (DDR)2. DANNEBERG Jochen (DDR)3. SCHNABL Karl (AUT)
1972 Sapporo JPN LH 1. FORTUNA W. (POL)2. STEINER Walter (SUI)3. SCHMIDT R. (DDR)
1972 Sapporo JPN NH 1. KASAYA Y. (JPN)2. KONNO A. (JPN)3. AOCHI S. (JPN)
1968 Grenoble (OWG+WSC) FRA LH 1. BELUSSOV V. (SOV)2. RASKA Jiri (TCH)3. GRINI L. (NOR)
1968 Grenoble (OWG+WSC) FRA NH 1. RASKA Jiri (TCH)2. BACHLER Reinhold (AUT)3. PREIML Baldur (AUT)
1964 Innsbruck AUT LH 1. ENGAN T. (NOR)2. KANKKONEN Veikko (FIN)3. BRANDTZAEG Torgeir (NOR)
1964 Innsbruck AUT NH 1. KANKKONEN Veikko (FIN)2. ENGAN T. (NOR)3. BRANDTZAEG Torgeir (NOR)
1960 Squaw Valley (OWG+WSC) USA LH 1. RECKNAGEL Helmut (DDR)2. HALONEN N. (FIN)3. LEODOLTER Otto (AUT)
1956 Cortina d'Ampezzo ITA LH 1. HYVäRINEN A. (FIN)2. KALLAKORPI Aulis (FIN)3. GLASS Harry (DDR)
1952 Oslo NOR LH 1. BERGMANN A. (NOR)2. FALKANGER T. (NOR)3. HOLMSTRöM K. (SWE)
1948 St. Moritz SUI LH 1. HUGSTEDT P. (NOR)2. RUUD Birger (NOR)3. SCHJELDERUP T. (NOR)
1936 Garmisch-Partenkirchen GER LH 1. RUUD Birger (NOR)2. ERIKSSON S. (SWE)3. ANDERSEN R. (NOR)
1932 Lake Placid, NY USA LH 1. RUUD Birger (NOR)2. BECK H. (NOR)3. WAHLBERG K. (NOR)
1928 St. Moritz SUI LH 1. ANDERSEN A. (NOR)2. RUUD S. (NOR)3. PURKERT R. (TCH)
1924 Chamonix FRA LH 1. THAMS T. (NOR)2. BONNA N. (NOR)3. HAUGEN A. (USA)