Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Season Event name Nat. Disc. Rank 1 Rank 2 Rank 3
2018 PyeongChang KOR GUL 1. RYDZEK Johannes (GER)2. RIESSLE Fabian (GER)3. FRENZEL Eric (GER)
2018 PyeongChang KOR GUN 1. FRENZEL Eric (GER)2. WATABE Akito (JPN)3. KLAPFER Lukas (AUT)
2014 Sochi RUS GUL 1. GRAABAK Joergen (NOR)2. MOAN Magnus Hovdal (NOR)3. RIESSLE Fabian (GER)
2014 Sochi RUS GUN 1. FRENZEL Eric (GER)2. WATABE Akito (JPN)3. KROG Magnus (NOR)
2010 Whistler Olympic Park CAN GUL 1. DEMONG Bill (USA)2. SPILLANE Johnny (USA)3. GRUBER Bernhard (AUT)
2010 Whistler Olympic Park CAN GUN 1. LAMY CHAPPUIS Jason (FRA)2. SPILLANE Johnny (USA)3. PITTIN Alessandro (ITA)
2006 Pragelato ITA SP 1. GOTTWALD Felix (AUT)2. MOAN Magnus-H. (NOR)3. HETTICH Georg (GER)
2006 Pragelato ITA GU 1. HETTICH Georg (GER)2. GOTTWALD Felix (AUT)3. MOAN Magnus-H. (NOR)
2002 Utah Olympic Park / Soldier Hollow USA SP 1. LAJUNEN Samppa (FIN)2. ACKERMANN Ronny (GER)3. GOTTWALD Felix (AUT)
2002 Utah Olympic Park / Soldier Hollow USA GU 1. LAJUNEN Samppa (FIN)2. TALLUS Jaakko (FIN)3. GOTTWALD Felix (AUT)
1998 Nagano JPN GU 1. VIK Bjarte Engen (NOR)2. LAJUNEN Samppa (FIN)3. STOLJAROV Walerij (RUS)
1994 Lillehammer NOR GU 1. LUNDBERG Fred-Boerre (NOR)2. KONO Takanori (JPN)3. VIK Bjarte Engen (NOR)
1992 Albertville FRA GU 1. GUY Fabrice (FRA)2. GUILLAUME Sylvain (FRA)3. SULZENBACHER Klaus (AUT)
1988 Calgary CAN GU 1. KEMPF Hippolyt (SUI)2. SULZENBACHER Klaus (AUT)3. LEVANDI Allar (SOV)
1984 Sarajevo JUG GU 1. SANDBERG Tom (NOR)2. KARJALAINEN Jouko (FIN)3. YLIPULLI Jukka (FIN)
1980 Lake Placid (OWG+WSC) USA IN 1. WEHLING Ulrich (DDR)2. KARJALAINEN Jouko (FIN)3. WINKLER K. (DDR)
1976 Innsbruck (OWG+WSC) AUT IN 1. WEHLING Ulrich (DDR)2. HETTICH U. (GER)3. WINKLER K. (DDR)
1972 Sapporo (OWG+WSC) JPN IN 1. WEHLING Ulrich (DDR)2. MIETTINEN Rauno (FIN)3. LUCK K.H. (DDR)
1968 Grenoble (OWG+WSC) FRA GU 1. KELLER F. (GER)2. KAELIN A. (SUI)3. KUNZ A. (DDR)
1964 Innsbruck (OWG+WSC) AUT IN 1. KNUTSEN T. (NOR)2. KISELEV N. (SOV)3. THOMA G. (GER)
1960 Squaw Valley (OWG+WSC) USA IN 1. THOMA G. (GER)2. KNUTSEN T. (NOR)3. GUSAKOV N. (SOV)
1956 Cortina d'Ampezzo (OWG+WSC) ITA IN 1. STENERSEN S. (NOR)2. ERIKSSON B. (SWE)3. GRON-GASIENICA F. (POL)
1952 Oslo (OWG+WSC) NOR IN 1. SLATTVIK S. (NOR)2. HASU H. (FIN)3. STENERSEN S. (NOR)
1948 St. Moritz (OWG+WSC) SUI IN 1. HASU H. (FIN)2. HUHTALA M. (FIN)3. ISRAELSSON S. (SWE)
1936 Garmisch Partenkirchen (OWG+WSC) GER NK 1. HAGEN Oddbjörn (NOR)2. HOFFSBAKKEN Olaf (NOR)3. BRODAHL Sverre (NOR)
1932 Lake Placid (OWG+WSC) USA NK 1. GRöTTUMSBRAATEN J. (NOR)2. STENEN O. (NOR)3. VINJARENGEN H. (NOR)
1928 St. Moritz (OWG+WSC) SUI NK 1. GRöTTUMSBRAATEN J. (NOR)2. VINJARENGEN H. (NOR)3. SNERSRUD E. (NOR)
1924 Chamonix (OWG+WSC) FRA NK 1. HAUG Th (NOR)2. STRöMSTAD Th. (NOR)3. GRöTTUMSBRAATEN J. (NOR)